МВС пропонує саджати за зараження інших та недотримання карантину — Центр протидії корупції

У Міністерстві внутрішніх справ України розробили зміни до Кримінального кодексу та Кодексу України про адміністративні правопорушення, які передбачають кримінальну відповідальність за зараження небезпечною інфекційною хворобою, а також за самовільне залишення місця обсервації або карантину. Про це глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін повідомив у Telegram-каналі і опублікував текст документу з відповідними змінами.

Шабунін каже, що парламент планує вже найближчим часом розглянути законопроєкт на позачерговому засіданні.

Згідно з пропозиціями, кримінальну відповідальність хочуть передбачити за «зараження особливо небезпечною чи небезпечною інфекційною хворобою». Стаття може передбачати арешт до трьох місяців або обмеженням волі до п'яти років, або позбавленням волі до трьох років.

Пропонується також карати позбавленням волі від 2 до 5 років за ухилення від лікування людей, які хворі на особливо небезпечну чи небезпечну інфекційну хворобу, якщо це спричинило тяжкі наслідки.

Крім того, за самовільне залишення місця обсервації (карантину), особою, яка була поміщена для їх проходження, аби не розповсюджувати особливо небезпечну чи небезпечну інфекційну хворобу, пропонується карати позбавленням волі до трьох років.

За приховування або умисне перекручення службовою особою відомостей щодо захворюваності інфекційними хворобами — штрафом або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років, або обмеженням волі до трьох років.

За ті самі діяння, вчинені повторно або в місцевості, оголошеній зоною здійснення карантинних заходів або надзвичайної ситуації, або такі, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки пропонується карати обмеженням волі від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років або без такого.

«При цьому автори проєкту не уточнюють, яким чином буде визначатися «небезпечність» хвороби та чи, наприклад, підпадатиме під кримінал контактування хворого на звичайний грип з іншими людьми», — зазначив Шабунін і додав, що так само не відомо, як слідство встановлюватиме рівень усвідомлення людини, що вона хвора саме на таке небезпечне захворювання.

14 березня Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков також заявив у Facebook, що незабаром обмежувальні заходи з протидії поширенню коронавірусу можуть стати жорсткішими.

Наразі в Кримінальному кодексі України існує стаття про «Свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини». Вона передбачає арешт на строк до трьох місяців або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

В Україні відомо про три випадки зараження коронавірусом. 13 березня в Україні від коронавірусу померла перша людина — це 71-річна пацієнтка з Радомишля на Житомирщині.